Skala i zakres działalności sprawiają, że nasza spółka jest także istotnym płatnikiem składek, opłat i podatków na rzecz państwa oraz samorządów. Środki te trafiają zarówno do budżetu centralnego, jak i lokalnych budżetów samorządowych, a następnie przeznaczane są na inwestycje oraz działania wpływające na poprawę życia Polaków, np. inwestycje w infrastrukturę, edukację czy bezpieczeństwo obywateli.
Na potrzeby przeprowadzenia analizy wpływu działalności PSE na gospodarkę skorzystaliśmy z modelu przepływów międzygałęziowych (tzw. model Leontiefa). Za jego pomocą został obliczony wpływ działalności PSE w trzech kategoriach:
- Wytworzona wartość dodana
- Wynagrodzenia
- Zatrudnienie
Dla każdej z wymienionych kategorii, wpływ PSE został pokazany w trzech wymiarach:
- Efekt bezpośredni – wynikający z działalności podstawowej PSE
- Efekt pośredni – generowany wśród dostawców i podmiotów z branż powiązanych
- Efekt indukowany – dalszy wzrost generowany na skutek wzrostu przychodów gospodarstw domowych
W tegorocznym raporcie, tak jak w ub.r., oprócz wpływu działalności operacyjnej, dodatkowo został obliczony wpływ wydatków inwestycyjnych (CAPEX). Popyt inwestycyjny jest elementem popytu końcowego w gospodarce, który stanowi impuls dla produkcji globalnej. Za pomocą modelu Leontiefa, obliczono mnożniki input-output, które pokazują w jaki sposób wzrost popytu końcowego przekłada się na wzrost produkcji globalnej.