Projekty realizowane w ramach międzynarodowych konsorcjów
Demonstration of system integration with smart transmission grid and storage technologies with increasing share of renewables (akronim: EU-SysFlex)
Projekt EU-SysFlex jest współfinansowany ze środków unijnego programu badawczo-innowacyjnego Horyzont 2020 i realizowanego w ramach konsorcjum 33 partnerów z 15 krajów. Działania w ramach projektu rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. Celem realizacji przedsięwzięcia badawczego było zaprojektowanie przyszłego kształtu systemu paneuropejskiego, mającego na celu maksymalizowanie wartości ekonomicznej i środowiskowej przy założeniu wysokiego udziału odnawialnych źródeł energii (OZE). Cel planowany do osiągnięcia zakładał zastosowanie nowych podejść i rozwiązań ukierunkowanych na zapewnienie elastyczności systemu w miejsce kosztownej redundancji aktywów. Prace konsorcjum zakończyły się wraz z końcem lutego 2022 roku.
W maju 2021 r. w ramach pracy badawczej zakończono działania dotyczące realizacji symulacji w czasie rzeczywistym (z ang. Real Time Simulations – RTS). Zadania w tym obszarze były realizowane przez PSE Innowacje. W obszarze RTS zostały wykonane symulacje wprowadzenia nowych zasobów oraz nowych usług systemowych do operacyjnego zarządzania systemem elektroenergetycznym. Efekty finansowe projektu zostały zaraportowane do Komisji Europejskiej. Obecnie oczekujemy na akceptację raportu i zatwierdzenie wysokości przyznanej dotacji.
TSO – DSO – Consumer: Large-scale demonstrations of innovative grid services through demand response, storage and small-scale (RES) generation (akronim: OneNet)
Nasza organizacja wraz z PSE Innowacje uczestniczy w międzynarodowym projekcie One Network for Europe (OneNet), którego celem jest zbudowanie platformy techniczno-handlowej do kontraktowania usług w trybie konkurencyjnym na potrzeby zarządzania systemem elektroenergetycznym. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z unijnego programu Horizon 2020.
OneNet jest projektem demonstracyjnym w zakresie testowania rynkowego podejścia do pozyskiwania usług oferowanych przez zasoby przyłączone do sieci dystrybucyjnej. Jeden z takich obszarów demonstracyjnych tworzony jest w Polsce. Zakończenie projektu przewidziane jest na wrzesień 2023 roku.
Oprócz PSE i PSE Innowacje w projekcie uczestniczą również Energa Operator (OSD), Enspirion (agregator), Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Transition Technologies–Systems. W ramach projektu OSD i OSP korzystają z usług świadczonych przez odbiorców i rozproszonych wytwórców oraz ich agregatorów. Testowane będą różne działania, które mogą być wykorzystane przez operatorów – zarówno OSD, jak i OSP – do oddziaływania na sieć elektroenergetyczną w celu dostosowania sposobu jej pracy do zmieniających się warunków sieciowych i bilansowych. Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i zarekomendowanie rozwiązań oraz mechanizmów, które w przyszłości umożliwią wykorzystanie zasobów elastyczności. Elementem kluczowym dla projektu są testy rozwiązań opracowanych w ramach wdrożeń demonstracyjnych. Będą one polegały na implementacji platform informatycznych wykorzystywanych przez uczestników rynku do świadczenia usług, które w razie potrzeb będą nabywane przez operatorów.
Pilotażowy projekt demonstracyjny w zakresie wdrożenia systemu wspomagania bezpieczeństwa pracy KSE w warunkach dużego udziału generacji ze źródeł wiatrowych opartego o system SPS (Special Protection Scheme) oraz bateryjnego magazynu energii elektrycznej (akronim: NEDO)
Projekt demonstracyjny NEDO obejmował wdrożenie systemu Special Protection Scheme (SPS) na ograniczonym obszarze północnej części Polski wraz z magazynem energii elektrycznej. Koncepcja projektu powstała dzięki zaangażowaniu współfinansującej projekt japońskiej agencji rządowej New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).
Pod koniec września 2020 r. zakończyła się część projektu, której celem było przetestowanie na wydzielonym obszarze KSE systemu SPS realizującego funkcję automatycznego odciążania sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej wysokiego napięcia w wyniku wystąpienia zakłócenia w sieci. Eliminacja przeciążeń na elementach sieci odbywa się poprzez wykorzystanie farm wiatrowych oraz magazynów energii elektrycznej. W listopadzie 2020 r. własność urządzeń systemu SPS została nieodpłatnie przeniesiona przez NEDO na PSE i tym samym projekt demonstracyjny w tej części został zakończony.
We współpracy z ENERGA OZE S.A. przetestowano również funkcjonalności hybrydowego magazynu energii elektrycznej, wybudowanego i przyłączonego do wewnętrznej sieci farmy wiatrowej Bystra. W okresie podemonstracyjnym, do końca I kwartału 2024 r., PSE planują wykorzystywać operacyjnie magazyn energii elektrycznej wybudowany na FW Bystra oraz rozwijać system SPS w zakresie wyposażenia o dodatkowe funkcjonalności, które poza farmami wiatrowymi będą obejmowały również instalacje fotowoltaiczne. Umożliwią one służbom ruchowym OSP stosowanie nierynkowego mechanizmu redukcji farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych w sposób optymalny oraz bezpieczny dla sieci elektroenergetycznej. Nowe funkcjonalności systemu SPS będą obejmowały cały Krajowy System Elektroenergetyczny, a w szczególności sieć przesyłową oraz dystrybucyjną wysokiego napięcia.